Zabezpečenie webu

Komu zverujem svoju doménu a web

Tento článok som sa rozhodol napísať preto, lebo som zistil, že veľa našich zákazníkov si neuvedomuje cenu svojej domény a web stránky a starostlivosť o tieto veci zverí niekomu inému – bez hlbšieho zamyslenia.Nemám na mysli cenu, ktorú zaplatíte za registráciu domény ani cenu, ktorú zaplatíte za výrobu web stránky. Mám na mysli hodnotu domény a webu, ktorá súvisí s biznisom firmy. Častokrát sa doména stane najhodnotnejším majetkom firmy a reprezentuje silnú značku.

Je prirodzené a časté, že zákazník má programátora alebo webdizajnéra, ktorý mu web stránku vytvoril, prípadne sa mu o jej aktualizáciu stará. Nie je ale bezpečné zverovať programátorovi viac ako je nutné. Rozoberiem akých chýb sa ľudia v tejto súvislosti dopúšťajú a ako to riešiť lepšie a bezpečnejšie.

V čom je problém?

Najlepší bude príklad z praxe. Zákazník Peter má novú firmu a potrebuje byť na webe. Potrebuje web stránku, doménu, e-maily a všetko okolo toho. Moc tomu ale nerozumie, tak si nájde šikovného webdizajnéra Karola, ktorý mu všetko zabezpečí. Vytvorí mu web stránku, zaregistruje doménu, zabezpečí sprevádzkovanie webhostingu, nastaví e-mailové schránky. Peter sa teší ako všetko pekne funguje a on sa o nič nemusel starať. A tu nastáva ten zásadný problém. Peter by sa mal zaujímať o to, kto je vlastníkom jeho domény a či dokáže mať kontrolu nad webom a doménou, aj keď Karol nebude k dispozícii. Často sa stáva, že webdizajnér Karol je kamarát môjho kamaráta, otcov kolega alebo študent sused, ktorý o rok odíde študovať do zahraničia a vy to zistíte až keď ho budete potrebovať. Nie sú ojedinelé ani prípady, kedy sa zákazník a webdizajnér po určitom čase nepohodnú, prestanú spolu komunikovať a zákazník zistí, že napríklad nie je majiteľom svojej domény.

Moje rady ak niekomu dáte na starosti sprevádzkovať celý web sú nasledovné:

  • Dohliadnite na to, aby doména bola zaregistrovaná v registri domén na Vaše meno (alebo Vašu firmu) a aby bol kontaktný e-mail v registri Váš a nie na webdizajnéra.
  • Ak pre Vás webdizajnér vyberá aj webhosting, dbajte na to, aby boli služby zriadené na Vás alebo Vašu firmu. Je to dôležité preto, aby ste mali k dispozícii všetky prístupové heslá k službám Vy a v prípade potreby si ich vedeli použiť alebo zmeniť. Dbajte teda na to, aby pri objednávaní webhostingu zadal do objednávky Vaše fakturačné údaje a Váš kontaktný email alebo urobte objednávku webhostingu sami.
  • Vždy majte k dispozíciu prístup do Zákazníckej zóny Vy a nedávajte plný prístup inej osobe. Všetky technické údaje ako prihlasovacie mená, heslá a iné parametre, ktoré webdizajnér potrebuje k svojej práci mu viete poskytnúť. Ak neviete čo všetko potrebuje, tak ho požiadajte aby Vám to špecifikoval.

Ako to riešiť na našom webhostingu?

Pre riešenie takýchto situácií sme pridali do Zákazníckej zóny funkcionalitu na pridávanie užívateľov. Ak máte človeka, ktorý Vám zabezpečuje správu webu tak mu v našej Zákazníckej zóne vytvoríte účet. Pri vytváraní účtu užívateľovi nastavíte meno, priezvisko, prihlasovacie meno a heslo. Následne určíte, na aké web stránky, ktoré u nás máte, mu dáte oprávnenie.  Potom už len svojmu webdizajnérovi poskytnete dané prihlasovacie meno a heslo. Webdizajnér sa bude môcť pomocou mena a hesla prihlásiť do Zákazníckej zóny a bude mať prístup len k údajom pre weby, ktoré ste mu povolili. Nebude môcť vidieť Vaše faktúry, zmeniť fakturačné údaje alebo zmeniť Vám heslo do Zákazníckej zóny.

Je to pohodlný a bezpečný spôsob ako webdizajnérovi poskytnúť prístup k technickým údajom a zároveň mať kontrolu nad službami. Takto môžete vytvoriť neobmedzený počet účtov pre ľudí, ktorí Vám budú spravovať web stránky. V prípade problému  môžete kedykoľvek účet webdizajnérovi zrušiť a zablokovať mu tak prístup.

Ak sa Vám článok páčil, zdieľajte ho s priateľmi na
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Roman Jaroš

Zaujíma sa o nové trendy a technológie súvisiace najmä s internetom, UX a mobilnými aplikáciami. PHP programátor. Zakladateľ WebhostingY.sk, WebhostingY.cz a WebhostingY.com. Stará sa o rozvoj a o to, aby všetko perfektne fungovalo.

Latest posts by Roman Jaroš (see all)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *