Laci a jeho DanceLab

DanceLab AppJednu z najvýraznejších osobností našej tanečnej scény posledných rokov, Laciho Strikea a jeho tanečnú školu Street Dance Academy pozná na Slovensku hádam každý. Roman Jaroš z WebhostingY.sk prostredníctvom firmy Futurelogic počas roka 2012 s Lacim intenzívne pracoval a z ich spolupráce vyšla aplikácia pre iPhone s názvom DanceLab. Hosting jej serverovej časti poskytujú WebhostingY.sk a my sme na to náležite pyšní. Mala som možnosť komunikovať s oboma aktérmi a vyšiel z toho celkom milý rozhovor.

Aplikácia je pre globálny trh, budú ju používať ľudia z celého sveta

Roman Jaros

Roman, ako si sa dostal k projektu DanceLab a vývoju iPhone aplikácie, nevenuješ sa iba webhostingu?

Roman: Primárne sa venujem webhostingu a popritom sledujem trendy a hľadám nové príležitosti na zaujímavé projekty. Oslovil ma svet mobilných aplikácií, nakoľko je to zaujímavá a rýchlo sa rozvíjajúca oblasť IT. Samotný DanceLab je projekt firmy Futurelogic, ktorá ho s Lacim Strikom naštartovala. Spoluprácu na vývoji DanceLabu som robil ako subdodávku pre Futurelogic. Pre mňa to bola veľmi zaujímavá spolupráca, nakoľko sa tu stretla oblasť mobilných aplikácií pre globálny trh a hosting.

Čo znamená webhosting pre iOS aplikáciu, je to iné ako webhosting pre bežné webstránky?

Roman: Iné je to najmä v tom, že potrebuješ mať pre aplikáciu pripravené takzvané API. Je to komunikačné rozhranie medzi serverom a mobilnou aplikáciou, ktorá cez API čerpá obsah. Druhý rozdiel je v tom, že aplikácia je pre globálny trh, teda ju budú používať ľudia z celého sveta. Na náš bežný hostingový server zväčša pristupujú používatelia zo SR alebo ČR. Nie je preto potrebné riešiť tranzit väčšieho množstvá dát mimo SR a ČR. U DanceLabu je to ale iné, nakoľko tanečné videá sťahujú napríklad Američania, Švédi a Japonci. Preto sme zvolili kombináciu prevádzky v našej serverovej infraštruktúre a v Amazon Cloude.

V rámci serverovej časti systému je naprogramovaná web aplikácia na spravovanie obsahu aplikácie. Niečo podobné ako CMS systém na správu obsahu web stránky. Cez túto web aplikáciu môžu správcovia DanceLabu pridávať do mobilnej aplikácie nové tanečné lekcie, aktualizovať správy, pridávať fotky a videá. Celú túto serverovú časť poskytuje náš webhosting. Samotné videolekcie sú umiestnené v Amazon Cloude.

Ty si zastrešoval vývoj Dancelab, čo to vlastne znamená?

Roman: Zastrešoval som vývoj ako taký, staral som sa o to, aby všetko spolu fungovalo. Spolupracoval som s iOS vývojárom, zadával mu prácu, testoval a vracal chyby na opravu pokiaľ som s výsledkom nebol spokojný. Okrem riadenia vývoja mobilnej aplikácie som programoval celú serverovú časť (backend a API).

Aká bola spolupráca s Lacim, grafikmi, s tímom iTunes … ?

Roman: Spolupráca bola v poriadku. Takto komplexnú aplikáciu sme robili prvýkrát a veľa vecí sme sa učili za behu – napr. In App Purchases, Push notifikácie. Občas nás niečo zdržalo, napríklad vyťaženie a rozcestovanosť Laciho, inokedy zasa nejaký technický problém, ktorý sme museli vyriešiť. Na konci pri schvaľovaní aplikácie v Apple sme sa trošku “zasekli”, ale zhruba do troch týždňov sa nám aplikáciu podarilo vypublikovať v Apple AppStore.

Dancelab je na prvý pohľad aplikácia o tanci, čo všetko v nej nájdeme?

Roman: Ano, aplikácia je aj o tanci, ale najmä svetovej komunite okolo streetdance. DanceLab poskytuje bezplatné aj platené tanečné lekcie, aktuálne informácie o tanečných podujatiach z celého sveta, reporty z týchto udalostí, videá a rozhovory tanečníkov a významných osobností zo streetdance sveta.

Máš aplikáciu stiahnutú vo svojom telefóne, ako si spokojný s výsledkom?

Roman: Aplikáciu vo svojom iPhone samozrejme mám. Sledujem ako sa jej darí, ako pribúda obsah, a či všetko na strane servera funguje ako má. Momentálne je v zábehu, v produkčnej prevádzke funguje od začiatku januára. Od kolegov z Futurelogic mám informáciu, že sa pripravuje aj verzia pre Android.

DanceLab App je také naše dieťa

Laci Strike

Laci, o technickej časti vývoja a prevádzky Dancelabu už čo to vieme od Romana, na teba mám skôr otázky smerujúce k obsahu. Ako vôbec vznikol nápad urobiť DanceLab?

Laci: Nápad prišiel spontánne. Ako užívateľ iPhonu a aktívny tanečník som zháňal niečo podobné. Zistil som, že nič také nie je. Tak sme sa rozhodli myšlienku realizovať.

V aplikácii je možné si prezerať videá od svetových tanečných inštruktorov, ako sú produkované tieto videá? Sú určené iba pre DanceLab alebo sa dajú pozrieť / kúpiť aj niekde inde?

Laci: Kontakty mám v podstate priamo na svetovú špičku. Oslovili sme ich s nápadom vytvoriť lekcie pre tanečníkov a oni súhlasili. Lekcie sú vytvorené výhradne pre DanceLab. Len tam sa dajú prezrieť. Užívateľ sa tak dostane k exkluzívnemu obsahu, tanečným tipom a trikom. Niektoré lekcie sú zdarma, niektoré platené. Cena za živý workshop u takých hviezd je aj 20 EUR, plus cestovné náklady a podobne. U nás to majú zdarma, alebo za symbolickú cenu. Ako tanečník odporúčam osobný kontakt. Je to na úplne inej úrovni. Ale samozrejme sledujem aj dosť veľa videí. Workshopy predsa nie sú každý deň a motivačne sú tanečné videá super. Treba sledovať tredy a nezabudnúť na kvalitný pohybový základ. Toto ponúkame.

Teraz keď už je DanceLab hotový a každý si ho môže stiahnuť do svojho iPhonu, aký máš z neho pocit? Naplnila sa tvoja predstava? Alebo ste spolu s vývojárskym tímom vytvorili posunuli niekam inam ako bola prvotná myšlienka?

Laci: Od prvotnej myšlienky je to prepracovanejšie a obsahovo lepšie. Vývoj trval rok. S takými prestávkami. Som nenormálne zaneprázdnený, tak som sa tomu venoval, kedy sa dalo. Teraz je to už vonku. Mám z toho skvelý pocit. Dostávame pozitívne ohlasy zo sveta. Pomaly sa to prebúdza. Máme tím ľudí, čo na tom pracujú a nahadzujú obsah. Sú to ľudia z tanečnej komunity a nielen zo Slovenska. Ďakujem Sarah, Dj Renegade a čoskoro sa ku nám pridajú ďalší … Je to pomerne náročné, lebo chceme prinášať obsahovo rôzne veci. Novinky, interview (písaný rozhovor alebo videorozhovor) , fotoreporty, recenzie, tanečnú históriu, lekcie, je tam kalendár tanečných akcií z celého sveta.

Aplikácia je vonku iba pár týždňov, ako ju propaguješ, aby sa stala známou nielen u nás, ale na celom svete?

Laci: DanceLab má svoj YouTube channel. Tam občas zverejníme nejaký videorozhovor s tým, že to používame ako kanál na komunikáciu. Sme “vonku” len pár týždňov. Potrebujeme to neustále zviditeľňovať. Používame sociálne siete. Kontaktovali sme organizátorov najväčších svetových podujatí, kde chceme spolupracovať partnersky. Na niektoré akcie chodí aj 10000 ludí a sú ostro sledované cez internet. Aj z týchto podujatí chceme prinášať exkluzívny obsah, ktorý bude len u nás. Ľuďom sa to musí dostať do oka…..:)

Predpokladám, že videá budú do DanceLabu stále pribúdať, aké ďalšie plány s touto aplikáciou máš?

Laci: Rozvíjať, zviditeľňovať, ponúknuť priestor na propagáciu sponzorom, a hlavne v najbližšej dobe je cieľom posunúť sa k uživateľom, ktorí majú telefón s Androidom :-) DanceLab App je také naše dieťa, ktoré má šancu zastrešiť všetko tanečné zo sveta do jednej ikony. Je super, že to je slovenský projekt. Nie? :)

Stiahnite si DanceLab do svojho iPhonu.

Ak sa Vám článok páčil, zdieľajte ho s priateľmi na
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Michaela Balážová

Miluje svoju rodinu, dobré jedlo a krásne veci. Vášnivo sa zaujíma o sociálne siete, média a nové nápady. Vo WebhostingY.sk má na starosti marketing.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *