PODPORA

Ako si vybrať doménu?

Pri výbere domény je dôležité akú web stránku chcete na doméne prevádzkovať. Treba zohľadniť to, či to bude osobná stránka, firemná stránka, internetový obchod, zábavný portál, diskusné fórum a podobne ale aj to aký používatelia budú na stránku pristupovať a pre aký trh je web určený.

Pri výbere domény je potrebné si najskôr vybrať koncovku (TLD - Top Level Domain, doména prvej úrovne). K dispozícii sú rôzne koncovky ako .sk, .eu, .cz, .com, ... Pre slovenské weby, na ktoré nebudú pristupovať užívatelia zo zahraničia sa zväčša používa doména s koncovkou .sk. Ak budete chcieť prevádzkovať web napríklad pre celú EU a web bude mať viac jazykových mutácií, tak je vhodné použiť koncovku .eu. Pre podnikanie na českom trhu je možné použiť koncovku .cz. V prípade globálnejšej pôsobnosti sú k dispozícii napríklad domény s koncovkami .com, .net, .info. Koncovka domény sa teda volí zväčša na základe zamerania na konkrétny trh (trhy) a to aký užívatelia budú na web pristupovať.

Po výbere koncovky si musíte zvoliť meno domény, takzvanú doménu druhej úrovne (názov od bodky vľavo). Výber domény súvisí aj s marketingovou stratégiou predaja produktu alebo služby. V názve domény môže byť napríklad meno firmy, názov produktu alebo služby, priezvisko a podobne. Z pohľadu SEO (Search Engine Optimalization, optimalizácia stránky pre vyhľadávače) je názov domény celkom dôležitý parameter. Ak napríklad budete predávať a propagovať letné pneumatiky, tak z pohľadu SEO je vhodná doména letnepneumatiky.sk alebo letne-pneumatiky.sk.
Ďalším dôležitým kritériom pri výbere domény je, aby si jej názov ľudia ľahko zapamätali a nebol až príliš dlhý.

Ak vás táto téma zaujím viac, prečítajte si článok Doména, meno pre môj e-shop na našom blogu, ktorý podrobne rieši výber vhodnej domény pre váš projekt.