Začíname blogovať

Začíname blogovať, aký systém pre blog vybrať?

Rozhodli ste sa založiť si vlastný blog a rozmýšľate kam ho umiestniť? Dnes existuje veľa možností ako a kde blogovať, každá platforma má svoje výhody a nevýhody. Vybrala som pre vás niekoľko obľúbených blogovacích systémov, zhodnotila ich plusy a mínusy a pridala k nim tipy od známych slovenských a českých blogerov. Tak čítajte, vyberajte, nechajte sa inšpirovať a najmä začnite blogovať :)

Blog si môžete vytvoriť dvoma spôsobmi – s vlastným hostingom alebo bez.

Blog bez vlastného hostingu

Blogovať s hostovaným blogovacím systémom je veľmi jednoduché – zaregistrujete sa, vyklikáte si blog a píšete. Rýchlo, pohodlne, bez akejkoľvek inštalácie a navyše zadarmo. Má to však jednu nevýhodu, blog nikdy nebude naozaj váš. Pýtate sa prečo?

Nemáte nad blogom absolútnu kontrolu – blog je fyzicky umiestnený na serveroch blogovacieho systému a jeho správcovia majú právo do neho zasiahnuť, ak porušujete ich pravidlá. Napríklad tak, že vám ho celý zmažú (bežne sa to nestáva, ale ste si istý, že sa to nestane práve vám?).

Blog je umiestnený na subdoméne, nie na vašej vlastnej doméne – URL adresa blogu obsahuje nielen váš názov, ale aj názov blogovacieho systému napr. mysatko.blogspot.com. (Niektoré systémy umožňujú za poplatok používať vlastnú doménu.)

Obmedzená úprava designu – pravdepodobne budete mať k dispozícii veľké množstvo rôznych šablón či tém pomocou ktorých môžete meniť vzhľad blogu, ale individuálne úpravy designu pomocou CSS a HTML často nie sú možné.

Nie každý free systém vám dovolí na blogu aj zarábať – väčšina bezplatných platforiem obmedzuje vaše možnosti ako si na blogu zarobiť. Napríklad WordPress.com vám nedovolí zobrazovať AdSense reklamy.  Škoda nie?

Začíname blogovať

Blog s vlastným hostingom

Začať blogovať s vlastným hostingom je na začiatok o niečo zložitejšie, ale neskôr omnoho príjemnejšie. Ak ste sa rozhodli seriózne blogovať a máte s blogom určité biznis plány, potom je na mieste porozmýšľať nad investíciou do hostingu a domény. Čo tým získate?

Sloboda v rozhodovaní – je iba na vás ako bude váš blog vyzerať, či použijete bezplatnú šablónu, ktorých nájdete na internete státisíce , alebo si vytvoríte vlastný design, či na blog umiestnite reklamy alebo nie, či prepojíte blog so sociálnymi sieťami a podobne.

Blog bude umiestnený na vlastnej doméne – pôsobí to omnoho profesionálnejšie ako subdoména akejkoľvek bezplatnej platformy. Navyše budete môcť využívať aj emailové služby na rovnakej doméne.

Pravidelné zálohovanie – fakt, že váš blog bude pravidelne zálohovaný oceníte najmä v prípade, že sa s vaším blogom niečo stane. Budete ho môcť bez problémov obnoviť a neprídete tak o hodiny práce, ktoré na ňom strávili.

Obľúbené blogovacie systémy

WordPress logoWordPress

Najobľúbenejší blogovací systém vôbec, používaný takými autoritami ako sú napr. NY Times či Rolling Stones. Vďaka množstvu pluginov a tém (dizajnov) sa z pôvodnej blogovacej platformy vyvinul na plnohodnotný publikačný systém určený pre tvorbu a administráciu širokého spektra stránok od online magazínov, cez firemné prezentácie až po eshopy. Stojí za ním obrovská komunita ľudí, ktorí denne prispievajú k jeho vylepšeniu.

WP má dve formy, WordPress.com hostovaný na subdoménach alebo WordPress.org s vlastným hostingom a doménou. Samé za seba hovoria aj štatistické údaje – na WP beží každá piata stránka vo svete a každá desiata na doméne .sk.

WordPress je pri použití na vlastnom hostingu potrebné nainštalovať, inštálacia je však tak jednoduchá, že si dovolím povedať, že ju zvládne aj laik.

Blogger logoBlogger (Blogspot)

Blogovací systém od Google, ktorý je obľúbený najmä pre jeho jednoduchosť. Stačí vám email na Gmaili a môžete začať písať.  Má slušne vyriešené SEO a priame napojenie na AdSense (kontextové reklamy) a Google Analytics (webová analýza). Ideálna voľba pre začiatočníkov.

tumblr. logoTumblr

Moderná, minimalistická a perspektívna platforma vo vlastníctve Yahoo. Blogovací systém s prvkami sociálnej siete orientovaný najmä na multimediálny obsah. Užívatelia sa medzi sebou “followujú” a zaujímavá je aj funkcia “reblog” – pripnutie článku, ktorý sa vám páči na vlastný blog. Neexistuje slovenská mutácia, takže prinajmenšom základy angličtiny sú nutnosťou.

Postach.io logoPostach.io

Najmladší účastník v hre z dieľne Evernote (svetoznáma aplikácia na evidovanie poznámok), v beta verzii spustený pred necelým rokom. Veľa blogerov používa Evernote pre zachytenie svojich myšlienok, ktoré neskôr pretransformujú do článkov na blogu. Toto nové prepojenie medzi aplikáciou a blogovaciou platformou zrýchľuje a zefektívňuje proces transformácie poznámok na blogpost. Hoci som Postach.io zatiaľ sama nepreskúmala, pôsobí veľmi lákavo a preto mu v budúcnosti rada dám šancu :) Opäť neexistuje slovenská mutácia.

blog.sme.sk logoBlogy veľkých slovenských novín

Blogovať pod hlavičkou niektorých slovenských novín má nesporne výhodu v tom, že noviny majú vybudovanú základňu čitateľov, v ktorej si relatívne ľahko nájdete svoje publikum. Ak píšete zaujímavo a na aktuálne témy, existuje možnosť, že upútate redakciu natoľko, že uverejnia váš článok priamo v novinách, či už v elektronickej alebo tlačenej verzii. Registrácia je síce o niečo zložitejšia, ale nie je to nič tragické. Monetizácia blogu cez reklamy z pochopiteľných dôvodov nie je možná a rovnako musíte rešpektovať design konkrétneho blogu.

Blogovať môžete na Sme.sk, Pravda.skeTrend.sk alebo HNonline.sk.

Akú platformu odporúčajú slovenskí a českí blogeri?

BiteMeBarbora Drahovská

bloguje spolu s kamarátkou Mimi na www.biteme.sk

1. Na akej platforme bloguješ a prečo?
Pred približne dvoma rokmi sme si založili vegetariánsky blog, nielen pre vegetariánov www.biteme.sk. Dôvodom založenia bolo, aby sme si na jednom mieste zbierali obľúbené recepty, ktoré chutia nám a prinesú radosť aj iným ľudom. Nevedeli sme, akú platformu si vybrať, pomohli nám naši priatelia, ktorí už mali s blogovaním skúsenosť a odporučili nám WordPress. Zostali sme pri ňom doteraz, ale plánujeme zmeniť tému, aby bol náš blog prehľadnejší.

2. Aký tip máš pre začínajúcich blogerov?
Ťažko povedať, keďže sme náš blog nezačali písať s nejakým cieľom byť úspešné, ale najmä preto, že nás to baví a varenie je naša srdcová záležitosť. Časom naše recepty začal zdielať aj internetový DOBA magazín, ktorému taktiež vďačíme za čítanosť. Aby bol blog “úspešný”, mal by pravidelne prinášať zaujímavé alebo užitočné informácie. Ak je niečo kvalitné, určite si to nájde svojich čitateľov a podporovateľov.

Michelle LosekootMichelle Losekoot

bloguje na ruzovapanda.blogspot.cz

1. Na akej platforme bloguješ a prečo?
Bloguji na platformě www.blogger.com. Mám blog stále na doméně třetího řádu, tedy ruzovapanda.blogspot.cz. Nemám pro to vlastně žádný specifický důvod, prostě jsem tam blog před pár lety založila a pokračuji v tom. Prostředí mi vyhovuje, je velice přehledné, jednoduché a nabízí vše, co potřebuji. Za jeho nevýhodu považuji pouze to, že není dostupných tolik minimalistických a designově přijatelných šablon, takže si je musím vždy nechat speciálně upravit.

2. Aký tip máš pre začínajúcich blogerov?
Mé tipy pro začínající blogery by byly následující:
1. Propojte si blog se sociálními sítěmi, Facebook a Twitter vám pomůže rozšířit blog mezi budoucí pravidelné čtenáře. Sdílením článku dokáže pár čtenářů vytvořit nárůst čtenosti i o 500 %. Stejně tak umožněte návštěvníkům blogu, aby váš blog mohli lehce sdílet (zakomponujte social media buttony).
2. Nebojte se psát přesně o tom, co chcete.
3. Připravte se na hatery. Naslouchejte jim, ale nenechte si jimi zkazit to, co vás baví. Čím víc budete vidět a slyšet a čím víc budete říkat věci, které se normálně neříkají, tím více lidí s odlišným názorem potkáte.

Monika ZbínováMonika Zbínová

bloguje na www.monicqa.sk

1. Na akej platforme bloguješ a prečo?
Blogujem na WordPresse. V čase, keď moja stránka (monicqa.sk) vznikala, to už bol celkom profi nástroj. Páčilo sa mi, že na tom môžem rozbehnúť blog aj klasický web a že jednoduchou zmenou šablóny urobím z blogu biznis stránku s portfóliom. Začiatky boli trochu ťažšie, lebo inštalácia vtedy ešte nebola taká jednoduchá ako dnes. Dnes na WP nedám dopustiť a používam ho na všetkých weboch. V poslednej dobe pribúdajú rôzne moderné blogovacie nástroje. Tie sú super pre ľudí, ktorí nepotrebujú nič riešiť a len písať, ale ak to človek myslí s blogovaním vážne, odporúčam rozhodne WordPress.

2. Aký tip máš pre začínajúcich blogerov?
Po prvé, nenechať sa odradiť. Málokto dokáže po prvých pár článkoch získať hneď obrovskú návštevnosť a spätnú väzbu. Po druhé, zamerať sa na to, čo blogera baví a tom písať. Mňa bavia knihy, preto blogujem hlavne o knihách, sem-tam k tomu pridám niečo zo sveta IT alebo sociálnych médií. Priveľa tém by však už mohlo byť na škodu. Ak by som okrem toho blogovala aj o gastronómii, cestovaní či záhradkárstve, asi by som čitateľov zmiatla. Preto je dobré sústrediť sa na 1-2 veci, kto má širší záber a dostatok času, by mal radšej uvažovať o viacerých monotematických blogoch.

Elena Hidvéghyová-YungElena Hidvéghyová-Yung

bloguje na hidveghyova-yung.blog.sme.sk

1. Na akej platforme bloguješ a prečo?
Fungujem na  blogu SME. Podľa môjho názoru je v súčasnosti na Slovensku najlepší.

2. Aký tip máš pre začínajúcich blogerov?
Začínajúci bloger MUSÍ MAŤ  ISTOTU, ŽE
1. MÁ čo povedať – aj širšiemu okruhu ľudí – na tému všeobecne „zaujímavú“ a  v ideálnom prípade aspoň trochu aktuálnu.
2. VIE koncipovať svoje myšlienky do logického, štylisticky kvalitného a v rámci možností aj čitateľsky pútavého textu.
3. OVLÁDA jazykovú normu – lebo všetky printové médiá si platia jazykových redaktorov.  Ale na blogu  nikto druhému ypsilon neopraví, nehovoriac o iných prehreškoch voči spisovnej slovenčine. Jazyková kultúra je jedným z kľúčových parametrov blogera. Nezaškodí kúpiť si Pravidlá slovenského pravopisu a naštudovať si úvodných 120 strán. :)

P.S. Vopred sa treba obrniť voči ľuďom, ktorí si do Vás kopnú, budú Vás deptať, alebo urážať  pod  bezpečným pláštikom svojho nicku. Inteligencia, logika, schopnosť čítať v riadkoch i medzi nimi u ľudí značne kolíše – preto poniektorí budú reagovať aj na to, čo ste vôbec nenapísali. Neklesajte na duchu, neprepadajte panike a píšte ďalej, najlepšie ako viete.

AudiolibrixIvan Sabo

bloguje na www.audiolibrix.com

1. Na akej platforme bloguješ a prečo?
Na väčšine blogov používame platformu WordPress kvôli jej jednoduchosti a funkčnosti presne na tento účel, aj keď na korporátnej stránke používame vlastný systém, ktorý sme chceli mať kompletne pod vlastnou kontrolou. Avšak, na platforme naozaj nezáleží. Podstatná je tvorba obsahu. Ak sa netvorí obsah, nič to nespraví lepším a ani krajším. Voľba dobrej platformy záleží tiež od budúcich očakávaní. Ak sú očakávania postavené na štandardnom obsahu bez extrémnych požiadaviek, WordPress je najlepší spoločník.

2. Aký tip máš pre začínajúcich blogerov?
Na začiatku treba veľa písať a čítať. Každý si musí nájsť svoj štýl, svoje miesto v dave a obsah, ktorý má šancu zaujať. Čakať na dokonalosť je nekonečné a tak treba začať s tým, čo človek má, vie a je schopný robiť. Skúsenosť príde postupne s písaním a prácou.
Prvé články budú kostrbaté, obrázky trochu mimo, formát rozhádzaný, avšak časom sa všetko vyčistí. Ak človek skúša a pracuje na sebe a samozrejme, má aj štipku nadania nakoľko
rýchly počítač a kvalitná platforma z nikoho blogera nespravia. Prečo čítať? Len tak má šancu človek nájsť čo ľudí zaujíma, čo im chýba, čo hľadajú a hlavne, čo baví jeho samého. Blog nie je slohová práca. Treba písať to, čo zaujíma obidve strany, nie to, čo sa musí.

Lukáš MikulaškoLukáš Mikulaško

bloguje na mikulaskolukas.blogspot.sk a blog.upbook.sk

1. Na akej platforme bloguješ a prečo?

Na blogovanie využívam viacero platforiem. Môj osobný blog využíva službu Blogger od Google. Blogger je úplne jednoduchá a intuitívna služba, ktorá je zaujímavá hlavne v spojení s Google+ a vyhľadávačom Google. Odporúčam túto službu využívať hlavne pre osobný blog. Najúspešnejší web blog.upbook.sk “beží” na platforme Joomla. Všetky ostatné blogy, ktoré spravujem som postavil na platforme WordPress.

2. Aký tip máš pre začínajúcich blogerov?
Píšte o tom, čo vás dlhodobo zaujíma, baví vás a máte k tomu čo povedať. Nemusíte písať často, no blogujte pravidelne. Využívajte sociálne siete a svoj obsah zdieľajte všade, kde je to možné. Poznajte svoje publikum, vytvorte si svoj vlastný štýl písania a vybudujte si tak svoju osobnú značku.

Robime.itSlavomír Bača

založil a vedie komunitný blog robime.it

1. Na akej platforme bloguješ a prečo?
Blogujem veľmi málo, radšej podporujem tích, čo blogovať chcú. Blog robime.it beží na WordPresse, pretože za pár minút môžeš byť online a mať napísaný prvý blog. Samozrejme, ak chceš pokročilé funkcie napr. vlastný mailing list, SEO, tak tomu musíš venovať viac času. Stále, však nemusíš vedieť programovať. Odporúčam pozrieť sa po existujúcich blogovacích platformách a portáloch a neriešiť technické veci ako napr. zálohovanie a bezpečnosť.

2. Aký tip máš pre začínajúcich blogerov?
Neboj sa začať. Každý raz začínal. Nájdi si niekoho, kto si tvoj článok prečíta a dá ti prvý feedback. Ideálne, ak to nie je tvoj kamarát/ka, tí majú tendenciu “neublížiť”. Píš o tom, čo je ti blízke. Nevymýšľaj si. Buď reálny. Nerieš rozsah blogu. Ak to tak cítiš, tak napíš len pol strany. Dôležité je to, čo chceš, aby si ľudia zapamätali po prečítaní tvojho blogu. Váž si svojich čitateľov. Daj im o sebe vedieť. Komunikuj s nimi cez komentáre alebo Facebook. Využi zabehnuté portály pre svoju propagáciu.  Veľmi dlho môže trvať odhodlať sa a napísať prvý blog, potom to už ide ľahšie.

Už ste si vybrali?

Predtým ako sa rozhodnete, akým spôsobom si založíte blog, je dôležité zamyslieť sa nad cieľom, ktorý chcete blogovaním dosiahnuť.

Ak má byť blog vaším osobným denníkom či miestom, kde popustíte fantáziu, blogovací systém bez hostingu je pre vás ideálnym riešením. Kompromisy, ktoré jeho používanie prináša budú pravdepodobne pre vás akceptovateľné.

Pokiaľ  však chcete, aby sa blog stal vaším pracovným nástrojom, novým komunikačným kanálom vašej firmy alebo to myslíte s blogovaním naozaj vážne a plánujete sa mu venovať dlhodobo, založte si radšej blog s vlastným hostingom a doménou.

Ja osobne vám zo všetkých spomínaných systémov jednoznačne odporúčam WordPress s vlastným hostingom, nakoľko som presvedčená, že je najlepším dostupným riešením a preto na ňom beží aj tento blog.

Ak ešte stále váhate, odporúčam vám  článok 10 dôvodov, prečo by vaša web stránka mala byť postavená na systéme WordPress.

WordPress logo

Na serveroch WebhostingY.sk hostujeme veľké množstvo blogov a webov postavených na WP. Je najobľúbenejším systémom našich zákazníkov a preto sú naše servery nastavené tak, aby spĺňali všetky odporúčané požiadavky

Aké sú náklady na spustenie blogu na serveroch WebhostingY.sk?
  • .sk doména 14,90 EUR/rok (cenník iných domén)
  • hosting od 1,27 EUR/mesiac (Webhosting na mieru s parametrami postačujúcimi pre WordPress)

Za cca 30 EUR získate plnohodnotné sídlo pre váš blog na jeden rok. Idete do toho?

Áno, chcem si objednať hosting pre blog.

 

Ak sa Vám článok páčil, zdieľajte ho s priateľmi na
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Michaela Balážová

Miluje svoju rodinu, dobré jedlo a krásne veci. Vášnivo sa zaujíma o sociálne siete, média a nové nápady. Vo WebhostingY.sk má na starosti marketing.

3 názory na “Začíname blogovať, aký systém pre blog vybrať?”

  1. Pisete hluposti. Neviem, preco by vam niekto blog bez dovodu mazal…
    Za 8€/rocne vlastna domena (u Blogger) nie je az taka draha, nie. A pouzivat AdSence?? Naco?? To co na nom zarobite je pluvanec. Zbytocnee.

    1. To je Váš názor, neberiem Vám ho :) AdSense je nezanedbateľný zdroj príjmu pre veľké množstvo blogerov, určite by som ho nezatracovala. Aj keď samozrejme sú aj iné možnosti ako cez svoj blog zarábať.

  2. Ďakujem. Informácie sú dosť komplexné a účel ako taký to spĺňa nadštandardne. Je pochopiteľné, že môžu existovať iné cenové rámce u iných poskytovateľov ale predpokladám že či je to 8 alebo 30 eur ročne fakt nehrá rolu ide skôr o to či individuálne vyhovuje rozhranie a možnosti. Práve rozmýšľam o založení blogu, pretože už mám x textov na x tém, ktoré by som rád zdieľal medzi ľuďmi a otvoril širšiu spoločenskú diskusiu s celospoločenským dosahom. Ide mi o zdieľanie definícií princípov fungovania spoločnosti s cieľom o zvýšenie pochopenia a vedomého konania jednotlivcov na všetkých úrovniach človeka a doterajšie zdieľanie informácií a úvah skrz sociálne siete je pre mňa už v tejto chvíli nedostatočný. Veľa úspechov prajem. J.A.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *