PODPORA

Ako upraviť web po inštalácii SSL certifikátu

Po nasadení SSL certifikátu na váš web odporúčame skontrolovať, prípadne podľa potreby urobiť nasledovné kroky:

Presmerovanie http na https

Nasadením SSL certifikátu bude váš web okrem bežného protokolu http dostupný už aj cez zabezpečený protokol https. Ak ste teda mali predtým napríklad web na adrese http://www.lacneknihy.sk, po nasadení SSL bude dostupný aj na adrese https://www.lacneknihy.sk.
Z pohľadu SEO bude napríklad Google vnímať tieto dve adresy ako dve odlišné stránky. Tak isto je vhodné zabezpečiť aj to aby už ludia nepristupovali na váš web cez protokol http ale už len cez https. Je teda potrebné presmerovať komunikáciu http na https.

Toto presmerovanie je možné urobiť cez súbor .htaccess nasledovne:

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTPS} off
RewriteRule (.*) https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [R=301,L]


Tieto príkazy v .htaccess presmerujú všetky požiadavky z http na https.

Kontrola interných odkazov na web stránke

Je potrebné skontrolovať, či interné odkazy uvedené na vašej web stránke odkazujú na protokol https. Ak používate relatívne cesty na podstránky (napríklad /kontakty) tak nie je potrebné robiť žiadnu zmenu. Ak ale používate absolútnu cestu pre odkazy, je ich potrebné upraviť.

Niektoré redakčné systemémy (CMS) ako napríklad WordPress používajú nastavenie pre adresu webu (base url). Tú je potrebné zmeniť z http na https.

Odkazy na nezabezpečený obsah

Internetové prehliadače pri zabezpečených web stránkach pomocou SSL certifikátu zobrazujú pred URL adresou webu ikonu zámku. Je to indikátor toho, že komunikácia medzi vami a serverom kde stránka beží je šifrovaná a používa kvalifikovaný SSL certifikát.

V prípade, že máte platný SSL certifikát a tento indikátor zabezpečenia prehliadač na vašej web stránke nezobrazuje, je to pravdepodobne preto, že do web stránky doťahujete obsah z nezabezpečeného zdroja. Môže to byť napríklad zoznam produktov, obrázky, prípadne iný obsah z iného webu. Ak na daný externý obsah pristupujete cez protokol http, môže internetový prehliadač váš web ako celok vyhodnotiť ako nezabezpečený.
Tento problém odstránite tak, že na externé odkazy budete pristupovať cez zabezpečený protokol https.